Několik údajů k ochotnickému divadelnictví v Čelákovicích  

J.Špaček

    Do roku 1868 můžeme datovat počátky čelákovického divadelnictví, na kterých měl hlavní podíl Josef Jiří Stankovský, pozdější známý spisovatel a autor mnoha desítek divadelních her, hraných na pražských i jiných divadelních scénách. Ve svých 24 letech v uvedeném roce založil v Čelákovicích „Ochotnický spolek“, který vedl a uváděná představení i několik let režíroval.


    Již před rokem 1879 se na vedení spolku podíleli pánové Vilém Tupý a Josef Tykač a právě v hostinci U Tykačů (u jeho bratra) na rohu náměstí a Sedláčkovy ulice se divadelní představení odehrávala až do nástupu „Protektorátu“. 


    V roce 1884 je zde založena „Občanská beseda“, která ve skutečnosti navázala na Ochotnický spolek a pod její hlavičkou se hrálo do konce dvacátých let, kdy její úlohu v roce 1929 převzal nově zřízený Společenský klub. 


     Na divadelní scéně se objevovaly i další jména spolků jako Sbor dobrovolných hasičů, Vzdělávací beseda Stankovský, Sokol, Obec baráčníků aj. a po vzniku republiky se přidávají a na divadelní scéně objevuje Kroužek akademiků a studujících - později Studentský spolek, Čtenářsko vzdělávací beseda Máj v Jiřině, Sportovní klub, Společenský klub Volman, několik divadelních představení v průběhu dvacátých až třicátých let sehrála Sdružení katolické mládeže, Sdružení socialistické mládeže i Dělnické tělovýchovné jednoty v Čelákovicích a Jiřině. 

    Jak je patrno z dochovaných písemných, tištěných a fotografických materiálů, kromě nedlouhé doby během 1. světové války nebyla činnost na čelákovických divadelních scénách utlumena.

A kde se všude hrálo?


    Nejdříve jak již uvedeno předně v hostinci „U Tykačů“ na náměstí, v hostinci „Ve Tvrzi“, v hotelu „Grado“ u nádraží, v Sokolovně, v Jiřině v hostincích „U Bodláků“ a „U Kubelků“, ale hrálo se i např. na zahradě u děkanství, na „Obecáku“ (prostor před kovárnou a pivovarem), nebo v zahradě hotelu „Hevera“ (Grand, Filip) na náměstí.